مهرطلبی، بیماری راضی کردن دیگران

مهر طلبی بیماری است که در آن حاضریم برای اینکه رضایت دیگران را به دست بیاوریم و آن ها را از دست ندهیم، از حق و حقوق خودمان بگذریم. اول به دنبال تامین رضایت دیگران هستیم و سپس به سراغ خودمان، آرزوهایمان، هدف هایمان، نیازهایمان و خواسته هایمان می رویم.

ارزش خودمان را در گروی کارهایی که برای دیگران انجام می دهیم، می بینیم و اگر کسی را از خود ناامید کنیم یا ناراضی، احساس شکست خواهیم کرد.

برایمان مهم است که همه من را دوست بدارند

مهم است که ابتدا به نیازهای دیگران رسیدگی کنم و بعدا سراغ خودم بیایم

مهر طلب ها 10 فرمان مهم دارند و 7 باید مرگبار

10 فرمان آن ها به قرار زیر است:

 1. من همیشه باید مطابق خواسته ها، توقعات و نیازهای دیگران از من ظاهر شوم
 2. من باید از تمامی کسانی که در اطراف من قرار دارند، چه از من تقاضای کمک بکنند یا نکنند، حمایت کنم
 3. من باید همیشه به مسائل دیگران توجه کنم و برای حل این مسائل از هیچ کوششی فروگذار ننمایم
 4. من باید همیشه خوب و خوشایند باشم و هرگز احساسات کسی را جریحه دار نکنم
 5. من باید همیشه دیگران را مقدم بر خودم به حساب آورم
 6. من نباید هرگز به کسی نه بگویم
 7. من نباید هرگز کسی را ناامید کنم یا خواسته او را به زمین بگذارم
 8. من همیشه باید شاد باشم و هرگز نباید احساسات منفی ام را به دیگران نشان دهم
 9. من باید همیشه سعی کنم تا دیگران را از خودم راضی نگه دارم و آنها را شاد سازم
 10. هرگز نباید با طرح نیازها و مسائلم دیگران را ناراحت کنم

7 باید مهر طلب ها هم به قرار زیر است:

 1. دیگران به دلیل این خدمتی که به آنها می کنم باید مرا دوست بدارند
 2. دیگران باید همیشه مرا تایید کنند و دوست بدارند زیرا برای خشنود کردن آنها به شدت تلاش می کنم
 3. دیگران هرگز نباید از من انتقاد کنند زیرا همیشه سعی دارم مطابق میل و خواسته آنها رفتار کنم
 4. دیگران باید با من مهربان باشند زیرا من با آنها به خوبی رفتار می کنم
 5. دیگران هرگز نباید مرا برنجانند و یا با من رفتار غیر منصفانه داشته باشند برای اینکه من با آنها خوب و خوشایند رفتار می کنم
 6. دیگران هرگز نباید مرا ترک کنند زیرا کاری می کنم که به من احتیاج داشته باشند
 7. دیگران هرگز نباید از من عصبانی شوند زیرا من با تمام وجود سعی می کنم از پیدا کردن اختلاف با آنها بپرهیزم و یا آنها را از خودم خشمگین نسازم

بیماری راضی کردن دیگران را می توان در سه ضلع احساس، اندیشه و رفتار مهرطلبانه بررسی کرد.

مهرطلب ها به شدت از تعارض و اختلاف با دیگران هراسان هستند. پس، از گفتن هر چیزی که فکر می کنند که منجر به اختلاف نظر خواهد شد می پرهیزند. دقت کنید هر چیزی که فکر می کنند نه هر چیزی که واقعا منجر به تعارض می شود.

من فکر می کنم که گفتن نظرم درباره سفری که قرار است با همسرم برای ماه آینده برویم منجر به اختلاف نظر خواهد شد؛ می دانم که او برای این فصل شمال را در نظر گرفته اما من در مرکز کشور آبشاری پیدا کرده ام که نه به اندازه شمال  شلوغ است و نه ترافیک دارد. اما نمی گویمش. اما واقعیت چیست؟ ممکن بود من نظرم درباره سفر را بگویم و اتفاقا با استقبال همسرم مواجه شوم و هیچ تعارضی هم میان ما به وجود نمی آید.

مهر طلب ها به دلیل اینکه از ترجیحات خود در مقابل دیگران حرفی نمی زنند تا یک وقت دچار اختلاف نشوند پس همیشه مطابق میل و نظر همکارانشان کار می کنند، خانواده شان زندگی می کنند و دوستانشان تفریح می کنند. اینان به جای آنکه نیازهای خود و ترجیحاتشان را ببینند، طبق میل و نظر دیگران زندگی می کنند تا دچار اختلاف و تعارض نشوند. چه زندگی خفت باری.

اما این مسئله از تک تک ما دور نیست. همه ما گاهی در زندگی و مواجهه با برخی افراد مخصوصا افرادی که سلطه گر هستند دچار این مشکل می شویم.

از آنجایی که مهرطلب ها اکثر اوقات مطابق میل و خواست دیگران زندگی می کنند احساس اجحاف در حق خود می کنند. این اجحاف اکثرا از ناحیه دیگران بر آنها اعمال نمی شود بلکه ذهنیت آنان است که با بیان نکردن نیازهای خود این احساس اجحاف را در خود به وجود می آورند.

مهرطلبی از کمبود عزت نفس ناشی می شود. یعنی من خودم را تا این حد صاحب ارزش نمی دانم که نیازها و آرزوهای خودم را بیان کنم و به خاطر آنها با دیگران صحبت کنم، پس ترجیح می دهم سکوت کنم و این سکوتم مرا تخریب می کند. من باقی می مانم که به خاطر سکوت نابه جایم خودم را خرد کرده ام.

اگر علاقه دارید با بیماری مهرطلبی بهتر آشنا شوید و درباره آن بیشتر بدانید، کتاب مهرطلبی هریت بریکر ترجمه آقای قرچه داغی منبع خوبی است. در انتهای کتاب و پس از ارائه توضیحات، راهنمای 21 روزه ای معرفی می شود تا به کمک آن با ذهنیت، رفتار و احساسات مرتبط با مهرطلبی رها شویم. خلاصه ای از این راهنما در متمم معرفی شده است اما خواندن خود کتاب و سپس سراغ این راهنما رفتن گزینه عملی تری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *