فاصله بگیریم تا بهتر تصمیم بگیریم

همه ما گاهی به راهی که در آن هستیم، شغلی که انتخاب کرده ایم، انتخاب نزدیکترین دوستان شک می کنیم. شک می کنیم که این تصمیم بهترین تصمیم با توجه به شرایط امروزمان هست یا نه. شک می کنیم ادامه دهیم یا نه؛ نمی دانیم مسیر را نیمه کاره رها کنیم و مسیر جدیدی را از نو شروع کنیم یا دست به اصلاحاتی بزنیم برای بهتر شدن و در مسیر فعلی بمانیم و ادامه دهیم.

همه ما به لحظاتی در زندگی نیاز داریم که فاصله بگیریم. این قضیه برای من خیلی آشناست. سال دوم دبیرستان هر وقت در حل مسائل ریاضی گیر می کردم، به سراغ فعالیت دیگری می رفتم. چای می خوردم، قدم می زدم، تلویزیون می دیدم، کتاب می خواندم. بعد از چند دقیقه راه حل جدیدی به ذهنم رسیده بود که حلال مسئله بود. به همین راحتی. هنگامی که ذهن روی مسئله که قفل شود مسئله برایمان لاینحل می شود؛ اینجاست که به یک فاصله ای برای یافتن راه حل های جدید نیاز داریم.

روتین های روزانه، فعالیت های تکراری شغلی و وظایف خانوادگی فرصت تفکر درباره لزوم انجام این کارها را از ما می گیرد. در میان این فعالیت ها نیاز به فرصتی برای تفکر داریم. فکر به اینکه آیا این روتین هنوز هم به زندگی من کمک می کند یا نه؟ اصلا برای چه ایجاد شده بود و لزومش از بین رفته یا خیر؟

همه ما به زمان هایی برای فاصله گرفتن نیاز داریم. فاصله گرفتن از روال عادی و روتین های روزانه. چه بهتر که برای این خلوت ها برنامه ریزی و مکان مشخص هم داشته باشیم.

روزی برای من این خلوت ها، جمعه عصر کتابخانه ملی بود. ساعت ها می نشستم و فکر می کردم، می خواندم، می نوشتم. این روزها اثرش در زندگی من کمرنگ تر شده است.سفر رفتن و گردش هم به شرط اینکه به قدر کافی طولانی باشد که ما را از روال عادی زندگی مان خارج کند فرصت خوبی است. چرا که در شرایط سفر قادر به انجام روزانه وظایف همیشگی و تکراری نیستیم و می توان اندکی به دلیل انجام برخی از کارهایمان بهتر فکر کنیم.

2 دیدگاه برای “فاصله بگیریم تا بهتر تصمیم بگیریم

 1. سلام جناب آقای معراجی شماخیلی خوب توانایی دیدن ومونیتورینگ خودوزندگی خودرادارید.بسیارنکات کاربردی وآموزنده ای مینویسیدحتما بصورت تصویری هم این نکات راانتشاردهید

  1. سلام سلیمان جان
   ممنون که به اینجا سر زدی
   منظورت از انتشار تصویری رو متوجه نشدم میشه برام توضیح بدی که چه کاری منظورته
   فیلم، عکس، عکس نوشته؟
   کدومش و در چه قالبی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *