ساده زیستی راهی به سوی زندگی آرام تر

ساده زیستی را نه می توان در لباس ژنده پوشیدن و کم خوردن خلاصه کرد و نه در کم خرج کردن و فقیر بودن.

ساده زیستی سبک زندگی است که اصرار بر تامین معاش حداقلی دارد تا از این طریق انسان فرصتی برای رسیدگی به خود، معنای زندگی، فراغت، کتاب خواندن، عمیق شدن و تفریح داشته باشد.

به اعتقاد دیوید ثورو (تورو) با سه ساعت کار روزانه می توان معاش خود و خانواده را تامین کرد و مابقی روز را می توان به آنچه مورد علاقه انسان است از تفریح گرفته تا وقت گذرانی با خانواده سپری کرد.

من هم می دانم در شرایط اقتصادی فعلی کشور صحبت از سه ساعت کار روزانه در حالی که با هشت ساعت کار روزانه هم گاهی توانایی معاش حداقلی از افراد سلب شده است شاید مسخره به نظر بیاید؛ اما در همین شرایط اشاره به ساده زیستی ما را از بند بیش از این کار کردن رها می کند.

اشاره به ساده زیستی و آشنایی با این مفهوم به ما اثبات می کند که هنوز انسان هستیم و حق انتخاب داریم که روزها و ساعت های خود را چگونه بگذرانیم. چقدر از آن را به خود، بدون دغدغه مالی اختصاص دهیم.

هنگامی که ما ساده زیستی را انتخاب کردیم از بند بسیاری از مدها و مصرف های غیر ضروری که رسانه ها بر ما تحمیل می کنند رها می شویم و آن وقت است که وقتی در 50 سالگی از ما پرسیدند، تا به حال چه کار کرده ای؟ نگوییم کارهای روزمره، نگوییم تامین معاش خانواده و دیگر هیچ.

اگر در زندگی ساده زیستی را انتخاب نکنیم به سراغ مال اندوزی خواهیم رفت. ماشین مدل 2019، ویلای شمال و لواسان  و خانه نیاوران و … . همه این ها در نگاه من هم جذاب هستند. چرخیدن در ویلای 2000 متری لواسان با استخر اختصاصی دلربا است. بی ام و 2019 دلربا که چه عرض کنم خود عشق است. اما اگر یه مقداری فاصله بگیریم خواهیم دید که همه این ها اضطراب زا هم هستند. مراقبت می خواهند، پلیس می خواهند، قوه قضائیه می خواهند برای حفظ و حراستشان.

خودتان تصور کنید، کسی که هر روز به اندازه نیاز آن روزش درآمد دارد بیشتر نگران افزایش نرخ ارز بود (در همین جهش نرخ ارز اخیر)یا  کسی که پولی را پس انداز داشته و می خواست خانه یا ماشینی بخرد؟ اصلا کدامشان بیشتر مضطرب بودند؟ جمع آوری اموال بیش از اندازه تامین نیازهای اولیه، همراه است با اضطراب و استرس؛ چرا که باید نگران اموراتی بود که خارج از اختیارات ما هستند. از مراقبت از اموال و حفظ و حراست آن تا حتی تصمیمات دولت در جهت چاپ بیشتر پول.

الغرض

نمی خواهم بگویم که به فکر جمع آوری مال و ثروت نباشیم، می خواهم بگویم که بدانیم برای آن چه هزینه ای قرار است بدهیم.

***نوشته بالا با الهام از فایل صوتی رهایی از اضطراب موجود در کانال تلگرامی مصطفی ملکیان تهیه گردیده است. اگر علاقمند به مطالب فوق هستید ادامه را از سرمنشا دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *